Menerko - Optimális energiamenedzsment

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
5

Napenergia: meglepő trend bontakozott ki Magyarországon

Folyamatosan emelkedett az elmúlt években a távhőszolgáltatásban részesülő fogyasztók száma Magyarországon, miközben a távhővezeték nyomvonalhossza is nőtt. A távhőtermelés zöme továbbra is földgázzal történik, és bár még a szén felhasználása is bővül, ugyanakkor arányaiban a legnagyobb növekedést már a geotermikus és - némileg talán meglepő módon - a napenergia mutatja.

Az összes távhő-szolgáltatási díjfizető száma 2017 végén 677 681 volt, ebből a lakossági ügyfelek száma 657 860 volt - derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének (MaTáSzSz) közös jelentéséből. Míg a lakossági fogyasztók száma folyamatosan emelkedett 2013 és 2017 között, addig az egyéb díjfizetők száma inkább stagnál.

tavho graf 1-20181227

Forrás: MEKH/MaTáSzSz

 

Az összességében emelkedő trendhez 2013 óta a hazai távhőrendszerek számának stagnálása járul, miután a rendszerek száma a 2010-es mélyponthoz képest kevesebb mint 200-ról 220 körüli szintre emelkedett. A távhőtermelésen belül a kapcsolt hőtermelés aránya fokozatosan bővült 2015 és 2017 között, míg a távhőszolgáltatók saját hőtermelésének részesedése folyamatosan csökkent. A teljes magyarországi távhővezeték nyomvonalhossza a 2014-es 1938 kilométerről 2017-re 1960 kilométerre nőtt.

A termelési technológiák megoszlása nagyjából hasonlóan alakult az elmúlt években. Ezek szerint a legnagyobb mennyiségű hőt kazánnal termelik, ezt az egyéb kapcsolt technológiák, a gázmotorok, a geotermikus energia, majd az egyéb közvetlen hőtermelő technológiák követik a sorban.

A hőtermeléshez felhasznált energiahordozók közül a legnagyobb részt, az összes energiafelhasználás közel háromnegyedét a földgáz fedezi, majd sorrendben a biomassza, a kommunális hulladék, a geotermikus energia, a szén, a kőolajszármazékok, a biogáz, depóniagáz, szennyvízgáz, valamint a napenergia biztosította a hőtermelést 2017-ben. Nagyon alacsony bázisról ugyan, de a távhőtermelők által felhasznált napenergia mennyisége 2016-ban éves összevetésben 200 százalékkal bővült, de 2017-ben is közel 100 százalékkal 449 GJ-ra nőtt a felhasználás.

Ez továbbra is nagyon alacsony részarányt jelent, azonban a tendencia egyértelműen figyelemre méltó. A fűtési/melegvíz előállítási célú napenergia felhasználás ugyanis korábban inkább a háztetőkre telepített napkollektorok formájában volt jellemző, míg a nagyobb, centralizált fotovoltaikus termelő egységek villamos energia előállítását szolgálják.

tavho graf 2-20181227

Forrás: MEKH/MaTáSzSz

 

A szolgáltatott hő mennyisége az elmúlt három évben összességében közel 10 százalékkal 33 millió GJ közelébe emelkedett, ugyanakkor a hálózati veszteség aránya továbbra is viszonylag magas, több mint 10 százalék.

(Forrás: portfolio.hu)

 

 

Korábbi hírleveleinket az alábbi linkeket tekintheti meg (A hírlevelek elolvasása regisztrációhoz kötött, ha még nem regisztrált, ezen a linken megteheti.

 

K2 Plus napkollektor

K2 solarpanel

  • hatékony, robosztus
  • kis súly
  • házak és nagy ingatlanok meleg víz szükségleteinek ellátására
  • sík panelek alkotják
  • trapabíró
  • minden tetőtípushoz
  • ellenálló a külső hatásokkal szemben
  • hosszú élettartamúak

solar

 

 

 

solar panel dimensions

 

Magasság: 2000 mm

Szélesség: 1200 mm

Mélység: 117 mm

Súly: 41 kg

Referencia terület: 2,25 m²

Éves termelés 50 °C-on:

Termelés/modul: 1,137 kWh

Termelés/m² referencia terület: 505 kWh

 

 

 

 

  

solar panel parts

(A kép klikkre nő)

 

 

 

 

Magas hatékonyság - jó hozam

Örgedés gátló anyagok a napkollektorban és telepíthető alkatrészek

P 

 

Alkalmas minden tetőtípushoz. Vízszintesen és függőlegesen is telepíthető 

P 

 

A tetőszerkezetbe könnyen beépíthető és könnyen szigetelhető 

P 

 

Gyors, könnyű telepítés a plug-in csatlakozókkal 

P 

 

Szerelősínek tartják helyben a napelemet

P

 

A plug-in csatlakozókhoz szükséges néhány eszköz

P

 

Különféle kazánokhoz alkalmazható

P

 

Nem érzékeny ferde tető esetében. A napkollektor és csatlakozások rugalmasak

P

 

Beépített - elosztó csövekben - minimális szigetelési munkával a tetőre telepíthető

P

 

A napkollektorok egymáshoz csatlakoztatása speciális flexibilis csövekkel történik. Ez a csatlakozási módszer lehetővé teszi nagy számú napkollektor összekapcsolását.

P

 

Az összekapcsolási alapelv kiválóan alkalmazható az óriási napkollektor rendszerhez

P

 

Kis súly - könnyű kezelhetőség

P

 

 

K2 plus